חינוך גופני - כדורעף

כדורעף הוא ענף ספורט תחרותי של משחקי כדור. במשחק משחקות שתי קבוצות המורכבות משישה שחקנים במגרש של כל קבוצה. המגרש מורכב משני חלקים אשר באמצעם עוברת רשת, שמפרידה בין שני המגרשים. בכל מגרש יש שני אזורים. לשחקנים בעלי גובה יש יתרון במשחק זה, הואיל והם יכולים לבצע הנחתות טובות ולחסום הנחתות של הקבוצה היריבה.

ממדי המגרש

גודלו של מגרש הכדורעף הוא 9 מטרים רוחב ו 18 מטרים אורך. במרכז המגרש מוצבת רשת.

הרשת

הרשת הינה בגובה של מטר אחד. בחלקה העליון ישנו פס בד בולט בעובי של 5 סנטימטרים. משני צידי הרשת, במרחק של 9 מטרים בדיוק, ניצבות אנטנות המסומנות בקווקוו אדום לבן, המסמנות את תחומי המגרש מעל גובה הרשת. גובה הרשת משתנה בהתאם לגיל ולמין השחקנים: ליגות הבוגרים - גברים: 243 ס"מ. ליגות הבוגרות - נשים: 224 ס"מ. ליגות הנוער - 235 ס"מ. ליגות הנערים - 225 ס"מ.

המטרה במשחק היא לגרום לכדור לפגוע במגרש היריב, תוך העברתו מעל הרשת.

פסילה

הקבוצה היריבה מקבלת נקודה במקרים הבאים:

·         כאשר הכדור נופל בחלקת קבוצתך.

·         כאשר הוא מוצא בידי הקבוצה החוצה, מחוץ לתחומי המגרש.

·         כאשר שחקן הקבוצה נוגע ברשת.

·         כאשר הקבוצה היכתה בכדור יותר משלוש הכאות.

·         כאשר שחקן מכה שתי הכאות רצופות בכדור.

כדור הסרב עובר לקבוצה שזכתה בנקודה האחרונה.

למשחק עד חמש מערכות, הקבוצה המנצחת היא זו שזוכה בשלש מערכות. בכל מערכה הזוכה היא הקבוצה שמגיע ל25 נקודות. באם ישנו שיויון 24, הזוכה תהיה זו שמגיע ראשונה לשתי נקודות הפרש. במידה והמשחק הגיע למערכה החמישית, הקבוצה הראשונה שמגיע ל 15 נקודות או מנצחת בהפרש של שתי נקודות, היא המנצחת המשחק.

במקרה שיש החזקה בו זמנית בכדור של שחקני שתי הקבוצות יתבצע כדור חוזר.

סוגי המכות

יש מספר סוגי מכות בכדורעף:

·         מכת הסרב - מכת פתיחה, ישנם שני סוגי סרב: תחתי ועלתי. תחתי מתבצע כשהיד נמצאת במצב של אגרוף, ועלתי במצב של יד פתוחה.

תחתית מתבצעת במצב שכף יד על כף יד (מצב שהצד של האחורי של היד אחת על הצד הפנימי של היד השניה), והאגודל של היד התחתונה סוגר על היד העליונה ושל היד העליונה על האגודל, השני מרפקים נעולים והכדור צריך לפול כל מהמרפק(הצד הפנימי).

באשר לעלתית, המכה מתבצעת במצב שהידים מעל הראש פתוחות עושות מין צורת חצי כדור. ברגע שהכדור עומד ליפול לידים דוחפים את המרכז של "החצי עיגול" כלפי חוץ. במקרה שהכדור מאוד נמוך ועומד ליפול צריך לבצע מכת "הצלה".

·         הצלה - מכה תוך כדי קפיצה קדימה אל הרצפה. צריך לתת מכה חזקה כדי להעיף את הכדור כמה שיותר גבוה אך כמה שיותר קרוב לסביבה שבה הוא עמד ליפול (מכה זו מותרת לביצוע אם כל חלקי היד בכל צורה רק שהיא תעזור למצב) מקרה שהכדור אף החוצה בידי היריב זו נקודה טובה לקבוצתך.

כאשר חבר מהקבוצה שלך העיף את הכדור החוצה כל עוד הוא לא נחת מותר לנסות להעביר אותו (הניסיון חייב להיות עם שלוש מכות).

·         הנחתה - המכה החשובה ביותר. מכה זאת מתבצעת ברגע שאחד מחברי הקבוצה מרים את הכדור, אל ידי כל מכה מעל הרשת (מעל לא מעבר), ומגיע בריצה שחקן אחר ובקפיצה נותן מכה חזקה מאוד לחלקת היריב.

יש שתי דרכים לעצור את ההנחתה: או על ידי תחתית (מאוד קשה) או על ידי בלוק שמציבים שני שחקנים מעל הרשת עם ידהם, וברגע שהכדור עוברהוא פוגע בידים של היריבים וצונח לחלקת יריביהם.

·         מסירה.

·         העברה.

פסק זמן

בכל מערכה, כל קבוצה זכאית לקבל שני פסקי זמן. כל פסק זמן אורך 30 שניות בדיוק ומתבצע מחוץ לתחומי המגרש המסומנים. בליגה העולמית, ישנם שני פסקי זמן טכניים נוספים כשאחת הקבוצות מגיעה לשמונה נקודות ולשש עשרה נקודות.

חילופי שחקנים

בכדי לבצע חילופי שחקנים, אין להכנס לפני שיצא השחקן המוחלף. יש לעמוד מחוץ למגרש, להחזיק שלט ובו מספרו של השחקן המוחלף, והשחקן המוחלף מקבל את השלט ויוצא ונותן אותו למזכירות.

 ​