דף הבית - אליעזר בן יהודה
אין עוד מופעי פגישות לבחירה.
כתובת: שד גת 120, קרית גת
טלפון : 08-6814831
פקס : 08-6818556
שעות קבלה:
 אליעזר בן־יהודה נולד כאליעזר יצחק פרלמן ב־7 בינואר 1858 – בוילנה  . מחוללה של החייאת הדיבור העברי בארץ ישראל בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 והדמות המזוהה ביותר עם תהליך זה; מייסד ועד הלשון העברית, מייסד ועורך עיתון "הצבי", ומחבר מילון בן-יהודה.

בהיותו בן 5 נפטר אביו, והוא נשלח על ידי אמו ללמוד בישיבה.
 בשנת 1878 נסע ללמוד רפואה בפריז, אך לאחר שלוש שנים הפסיק את לימודיו כשחלה בשחפת.
באפריל 1879 פרסם מאמר פוליטי ראשון, "שאלה נכבדה", בירחון "השחר", ובו טען שתקומת עם ישראל תהיה בארץ ישראל ובשפה העברית, משום שאין לאום ללא שפה משותפת. על מאמר זה חתם לראשונה בשם העט -בן־יהודה
.
הוא נישא לחברת ילדותו, דבורה יונס, והחל בהגשמת חזונו בכך שעלה לארץ ישראל בשנת 1881

עם עלייתו ארצה התיישב בירושלים,  ניסה להחיות את הלשון העברית כשפת דיבור לאחר שבמשך דורות הייתה שמורה בכתב ושימשה רק לתפילה ולשפת התנ"ך.

בנו בן־ציון (ששינה את שמו לאיתמר בן אב"י) נולד בשנת 1882 והיה "הילד העברי הראשון" משום שבביתו שמע את הלשון העברית שהפכה להיות לו לשפת אם..
בשנת
1884 ייסד את העיתונים "מבשרת ציון" ו"הצבי" שאותם הוא גם ערךביוזמת בן יהודה יחד עם דוד ילין  
  בשנת - 1890 נוסד "ועד הלשון העברית"  כשבן־יהודה עומד בראשו.

 בשנת 1891 נפטרה אשתו דבורה ממחלת השחפת. אחותה הצעירה, חמדה, שהייתה עיתונאית וסופרת בזכות עצמה, הציעה את עזרתה בגידול ילדיו הקטנים, ובשנת 1892נישאה לבן־יהודה, שזכה ממנה לסיוע גדול בפועלו.
בן־יהודה עורר את התנגדותם של אנשי הישוב הישן.
החרדים העלילו עליו לפני השלטון העות'מאני שהוא מסית למרד נגדו. בן־יהודה נאסר אך שוחרר כעבור זמן קצר בלחץ הציבור המתון בארץ. עוינות לא מעטה כלפי בן־יהודה מחידושיו הפגינו גם אחדים מראשי הציונות
בשנת 1913היה בן־יהודה שותף ל"מלחמת השפות" - הוויכוח על מקומה של העברית המתחדשת במערכת החינוך היהודי בארץ ישראל. הוויכוח פרץ בשל דרישתה של חברת "עזרה" שסיפקה מימון להקמת הטכניון, ששפת ההוראה במוסד זה תהיה גרמנית. הוויכוח התרחב לשאר מערכת החינוך בארץ. בפברואר 1914 הסתיימה "מלחמת השפות" בניצחונם של תומכי העברית. בשנת 1919 שכנע את הנציב הבריטי, הרברט סמואל, להכריז על העברית כאחת משלוש השפות הרשמיות של המנדט הבריטי בארץ ישראל.

אליעזר בן־יהודה מת בכ"ו בכסלו תרפ"ג (16.12.1922), ונקבר בבית העלמין היהודי על הר הזיתים.

עוד..

 מי רוצה להיות מיליונר