דפים - דוד לוי
כניסה
כתובת: הגפן 5 ת.ד. 1, מיקוד 82024
טלפון : 08-6874601/2
פקס : 08-6874609
שעות קבלה: א' ג' 8:00-13:00 , 16:00-19:00 ב' ד' ה' 8:00-16:00
בית שאן מנהיגים
ביישוב שלי
 
דוד לוי   גלבוע
מבוא
פעילות זו תעסוק בחקר המנהיג דוד לוי אותו בחרו התלמידים כמנהיג בולט ביישוב שלנו. דוד לוי הינו תושב העיר בית שאן אשר הביא כבוד רב לתושבי העיר במסגרת פעילותו הציבורית. אנו נחקור את הביוגרפיה של המנהיג וננסה יחד ללמוד ולהכיר טוב יותר את דרכו ופועלו. מטרת הפעילות היא היכרות והעמקת הידע אודותיו, מתן כלים לחקר עבורכם, התלמידים, ובניית מאגר רחב ושיתופי.
הנחיות:
  1. קרא אודות המנהיג אותו אנו חוקרים.
  2. יחד נערוך שיח סביב המנהיג אותו אנו חוקרים.
  3. יש לאסוף תוכן כתוב/ תמונות/ סרטונים ממקורות המידע השונים (ספרים, עיתונים,ראיונות, אינטרנט וכו').
  4. הוסיפו את התוכן לרשימה המופיעה מטה.
  5. הוסיפו קישורים רלוונטים לספריית הקישורים.
  6. העלו תמונות לספריית התמונות שלמטה.
 

 תבנית איסוף מידע

 
קבצים מצורפים
  
  
התוכן שלי...
משוב המורה:
  

פוליטיקאי ואיש ציבור ישראלי.

כיהן כחבר כנסת וכשר בממשלות ישראל.

  

נולד ב - 1937 ברבט שבמרוקו.
ב - 1957 - עלה לישראל דרך מחנה מעבר במרסיי לבית-שאן.
בשנים 1963 - 1964 - היה מטעם "מפאי" באגוד לפועלי בניין, זכה בבחירות ופרש.
ב - 1965 - מועמד מטעם "חרות" למועצת העיר וכיהן כסגן ראש העיר בתקופת יעקב מכלוף ז"ל.
ב - 1966 - נבחר למרכז "חרות" כחבר ההנהלה המצומצמת של התנועה,סיעת תכלת לבן.
ב - 1969 - נבחר לכנסת (בן 31).
ב - 1977 - שימש כשר הקליטה בממשלת בגין.
ב - 1979 - שימש כשר השיכון.
ב - 1981 - מועמד הליכוד ליו"ר ההסתדרות ממלא מקום ראש הממשלה בכנסת העשירית.
ב - 1990 - 1996 - כיהן כשר החוץ בממשלות הליכוד.
ב - 1997 - הקים את תנועת "גשר" כתנועה חברתית.

  

דוד לוי נשוי לרשל (רחל) ולהם 12 ילדים. בנו, ז'קי לוי משמש כראש עיריית בית שאן. בתו, אורלי לוי,  חברת כנסת מטעם מפלגת ישראל ביתנו.

  

בבחירות לכנסת ה-7 בשנת 1969 נבחר לוי לראשונה לכנסת, מטעם גח"ל - גוש חרות ליברלים, ולאחר המהפך בבחירות לכנסת התשיעית, בשנת 1977 הפקיד בידיו מנחם בגין את תיק הקליטה, והחל מ-15 בינואר 1979 גם את תיק הבינוי והשיכון, נוסף על תיק הקליטה.​

  

לאחר הבחירות לכנסת העשירית בשנת 1981 סירב לקבל שוב את תיק השיכון, מאחר שקיווה לקידום למשרד יוקרתי יותר, והוא התרצה רק אחרי שבגין העניק לו את התואר סגן ראש הממשלה. כשר שיכון התנגד לשיתוף הסוכנות היהודית בפרויקט שיקום השכונות, ונלחם על הדומיננטיות בפרויקט עם יגאל ידין, השר הממונה על תיאום פעילות משרדי הממשלה בנושא.

  

דוד לוי היה סמל למזרחים החפצים בשותפות מלאה בממסד, ומוחים כנגד נורמות של קיפוח. הוא הצליח ללכד סביבו תמיכה גדולה במרוץ הפוליטי אך לא די כדי שיתמנה לראש ממשלה לאחר פרישת מנחם בגין ב-1983. דוד לוי כיהן כסגן ראש הממשלה ושר הבינוי והשיכון בכל ממשלות ישראל בין השנים 1979-1990.
בהצבעה בממשלת האחדות הלאומית ב-1985 על הנסיגה מלבנון היה השר היחיד מהליכוד שהצביע בעד הנסיגה, החלטה שעברה על חודו של קול בממשלה.

  

בשנת 1990, מונה דוד לוי לשר החוץ בממשלת שמיר. במהלך כהונתו חודשו הקשרים עם רוב מדינות אפריקה ועם מדינות מזרח אירופה. הסיבה העיקרית לתהליך זה הייתה נפילת מסך הברזל.
על רקע החלטת שמיר לעמוד בראש משלחת ישראל לוועידת מדריד באוקטובר 1991 החליט דוד לוי לפרוש מהממשלה. באותן שנים נחשב ל"נץ פוליטי" ונמנה, יחד עם אריאל שרון ויצחק מודעי, על ה"חישוקאים" בליכוד, שהתנגדו לוויתורים בשטחים.

  

את כעסו ותסכולו מיחסו של שמיר וצמרת הליכוד אליו הוא הביע לאחר מכן ב"נאום הקופים" המפורסם שלו בו הוא טען, כי הוא מקופח בגלל מוצאו. בין היתר ביטא לוי את הרגשתו במילים: "הייתי בפיהם של כמה אנשי ליכוד קוף שזה עתה ירד מהעצים, תוקפים אותי, טוענים שאני פומפוזי, דמגוג ושאיני דואג לבעיות האמיתיות".​

  

לאחר שהליכוד נחל מפלה בבחירות לכנסת השלוש עשרה בשנת 1992 התמודד לוי בבחירות הפנימיות לראשות הליכוד, שלראשונה היו פתוחות לכל חברי הליכוד. בבחירות שנערכו ב-1993 התמודד מול בנימין נתניהו, בני בגין ומשה קצב. נתניהו ניצח ואחריו לוי, בגין וקצב. ​

  

פעילות במסגרת גשר

דוד לוי פרש מהליכוד ביוני 1995 והקים את תנועת "גשר" (מפלגת גשר ,ובשמה המלא תנועת גשר-תנועה לאומית חברתית הוקמה כמפלגה עדתית חברתית בשלהי הכנסת ה-13, בידי דוד לוי). לקראת הבחירות לכנסת הארבע עשרה בשנת 1996 שב והתאחד עם הליכוד. בליל הבחירות נראה היה כי בנימין נתניהו נחל מפלה. ברגע קשה זה עלה לוי עם נתניהו לדוכן הנואמים, ואחז בידו במפגן של תמיכה. מאוחר יותר התברר כי נתניהו ניצח ודוד לוי התמנה לשר חוץ בממשלתו. דוד לוי אף פעל למען הכנסת אריאל שרון לממשלת נתניהו על ידי יצירת "תיק תשתיות מורחב". עם הזמן נוצרו בקיעים ביחסים בין לוי לנתניהו, שהסתיימו בקרע מוחלט. לוי פרש מהממשלה ב-6 בינואר 1998 ברעש גדול לאחר שטען שתקציב המדינה אינו דואג לשכבות החלשות‏ ושנתניהו לא משלב אותו מספיק במהלכים המדיניים.
"גשר" תרמה להפלת ממשלת נתניהו, אחרי שנתניהו סירב להפקיד בידי לוי את תיק האוצר, בהיותם בעלי תפיסה כלכלית שונה בתכלית
לקראת הבחירות לכנסת החמש עשרה בשנת 1999, לוי חבר למפלגת העבודה והאיחוד בין מפלגת מימד, מפלגת העבודה ותנועתו יצר את רשימת "ישראל אחת" שרצה בראשות אהוד ברק. לאחר ניצחונו של ברק בבחירות קיבל לוי את תפקיד שר החוץ בפעם השלישית בחייו. הוא תמך בנסיגה החד צדדית מרצועת הביטחון בדרום לבנון, אך הסתכסך עם ברק בשל הפשרות המדיניות מרחיקות הלכת שהציע לפלסטינים. דוד לוי התפטר מהממשלה ב-4 באוגוסט 2000, ולקראת הבחירות המיוחדות לראשות הממשלה בשנת 2001 הביע תמיכה במועמדותו של אריאל שרון. שרון מצידו לא מינה את לוי לשר בממשלה לאחר זכייתו. בהמשך כהונתה של ממשלת שרון, כיהן דוד לוי כשר בלי תיק למשך כארבעה חודשים (8 באפריל-30 ביולי 2002)

 

  

החזרה לליכוד
לקראת הבחירות לכנסת השש עשרה התפרקה גשר ונטמעה בליכוד, ולוי נבחר מטעמו לכנסת. לאחר שהכריז שרון על תוכנית ההתנתקות היה חבר בקבוצת "המורדים" שניסתה להכשילה, צעד שמתנגדיו טענו קשור לכעסו על שרון בשל העובדה ששוב מידר אותו מלשמש בתפקיד בכיר מטעם הסיעה. עם זאת, ההתנגדות לתוכנית תואמת את העמדות המדיניות בהן נקט משחר פעילותו הפוליטית. פעילותו בכנסת בקדנציה זו התאפיינה בפעילות פרלמנטרית מועטה. לקראת הבחירות לכנסת השבע עשרה כשל בהשגת מקום ריאלי ברשימת הליכוד בכנסת, ובכך בא הקץ על קרוב ל-37 שנים של חברות בכנסת.

עם ההכרזה על הבחירות לכנסת השמונה עשרה בחר לוי לא להתמודד על מקום ברשימת הליכוד, והוא הוצב במקום האחרון הסמלי ברשימתה לכנסת.

 

 
 

 קישורים

 
  
ערוך
  
הערות
 
  
זוהי מצגת שהכינו תלמידי הכיתה המתארת את הביוגרפיה של דוד לוי על פני ציר זמן
 
  
סרטון של דוד לוי נואם במליאת הכנסת